Modul je predstavio mogućnosti implementacije koncepta održivog razvoja i zelene gradnje u planiranju urbanog razvoja, kroz održivo korištenje prostornog resursa te kroz planiranje sustava zelene infrastrukture, energetike, urbane mobilnosti i kružnoga gospodarstva. Dan je pregled najznačajnijih međunarodnih dokumenata o održivom urbanom razvoju te je predstavljen sustav prostornog uređenja i procedure planiranja u Republici Hrvatskoj. Polaznicima je istaknuta važnost odabira odgovarajuće lokacije za potrebe izgradnje i rada zelenih zgrada. Vlasnici projekata imaju potrebu za jasnim razumijevanjem svih zahtjeva zelenih zgrada i održivog urbanog planiranja prije nego što se odluče na kupnju zemljišta. Međunarodno priznati alati za procjenu zelenih zgrada, favoriziraju one koji odabiru i razvijaju gradilišta s naglaskom na vrijednostima biološke raznolikosti i drugih ekoloških utjecaja, raspoloživosti javnog prijevoza i drugih pitanja održivog upravljanja lokacijom. Dodatno, obrađena je i tema e-mobilnost i pogled prema budućnosti prometa.
“Mogućnosti financiranja zelenih zgrada”, 3. modul GBPRO edukacije, održan je 12.10.2018. godine na lokaciji ulica grada Vukovara 274, Zagreb. Predavači na modulu su bili: Josip Josipović, Zagrebačka banka; Jasmina Smokvina, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost; Saša Marenjak, PPP Centar; Marija Herceg, MZOE, Damir Vuletić, APN.
Modul je obuhvatio teme: mogućnosti financiranja projekata energetske učinkovitosti, utjecaj projekata energetske učinkovitosti na novčani tok investitora, bankarski proizvodi koji se traže u natječajima za dodjelu bespovratnih sredstava, projekti energetske učinkovitosti – isplativost i rokovi povrata investicije. Zatim, obrađena je i tema: Ukupna životna vrijednost građevina i izračun Troškovno Optimalne Varijante, te ANALIZA CJELOŽIVOTNIH TROŠKOVA ODRŽAVANJA I EKSPLOATACIJE GRAĐEVINE VISOKOGRADNJE – Case Study i nZEB I izračun Cjeloživotnih troškova, Izbor Optimalne varijante, kriteriji za izračun Optimalne varijante. Predstavnik FZOEU je obradio teme: Uloga Fonda u poticanju energetske učinkovitosti, programi energetske obnove i mogućnosti financiranja, Energetska obnova zgrada – financiranje iz EFRR-a. Također, obrađena je i tema: Europski strukturni i investicijski fondovi: čemu služe i prema čemu su usmjereni, proces „Upravljanje projektnim ciklusom“ kao alat za planiranje, organiziranje, koordinaciju i kontrolu koji je primjenjiv za „male“ projekte ali i za „velike“ programe financiranja, logika intervencije kao alat za utvrđivanje ciljeva, mjera (aktivnosti), potrebnih resursa za provedbu mjera i za dokazivanje njihove provedbe, uvjeti prihvatljivosti prijavitelja i projekta (eliminacijski uvjeti), kriteriji odabira (za ocjenjivanje kvalitete projekata i njihovo rangiranje).
Na modulima je prisustvovalo 30ak sudionika, budućih certificiranih stručnjaka zelene gradnje, a priključili su se i partneri i volonteri projekta CPD4GB.
Edukacija se održava pod pokroviteljstvom:
Medijski pokrivaju:
Partner