Hrvatski savjet za zelenu gradnju
Danas, u Europi, održiva gradnja predstavlja jednu od najznačajnijih i najuzbudljivijih mogućnosti za održivi rast na nacionalnoj, ali i na globalnoj razini.
Održiva gradnja odnosi se na cjelovit, holistički proces osmišljavanja, izvedbe, održavanja, korištenja, upravljanja i obnove objekata temeljen na principu održivosti.
Certifikat zelene gradnje jedan je od načina na koji je moguće izraziti svoju predanost održivom razvoju te poslovnoj praksi temeljenoj na ekološkoj osviještenosti, društvenoj odgovornosti i efikasnom iskorištavaju resursa tijekom čitavog životnog ciklusa zgrade.
Zgrade u Europskoj uniji troše otprilike 45% energije i proizvode otprilike 40% stakleničkih plinova. Također, zgrade su odgovorne za 35% potrošnje građevinskog materijala te za 35% proizvodnje otpada u graditeljskom sektoru.
Hrvatski savjet za zelenu gradnju – GBC, već dugi niz godina educira opću i stručnu javnost o prednostima održive gradnje te korištenju međunarodnih certifikata.
U tijeku je razvijanje i implementacija DGNB sustava koji će biti prilagođen hrvatskom tržištu. GBC je službeni DGNB System i Academy Partner.
Postanite DGNB konzultant i naučite KAKO certificirati zgrade!
Pozivamo Vas na iskaz interes za digitalnu DGNB Consultant edukaciju, koja bi se održala 2023. godine. Nakon što ispunite prijavnicu dogovorit ćemo točan termin edukacije koji odgovara svim polaznicima.
Edukacija je namijenjena projektantima, inženjerima raznih tehničkih struka, investitorima, proizvođačima građevnog materijala, developerima, vlasnicima nekretnina, bankarima, predstavnicima javnog i akademskog sektora te mnogim drugima.
Program se vrednuje u okviru Programa stalnog stručnog usavršavanja s 12 (dvanaest) sati.
DGNB sustav certificiranja je njemački alat za planiranje i optimizaciju projekata s holističkim pristupom koji ne razmatra samo ekološki aspekt zgrade, četvrti ili interijera već jednako uzima u obzir društveni i ekonomski aspekt.
Najnapredniji je sustav na globalnoj razini zbog sveobuhvatnog pristupa te jedini certifikat koji jednaku važnost daje ekonomskom i ekološkom aspektu održivih zgrada.
Jedini je u skladu s EU regulativama i normama te ne zahtijeva usklađivanje dokumentacije za europsko tržište.
Sustav je usklađen s europskom Uredbom o taksonomiji koja predstavlja klasifikacijski okvir, odnosno kriterije za ocjenu održivosti budućih ekonomskih aktivnosti. To je posebno važno za investitore jer gradnja na takav način predstavlja manji rizik financiranja i nižu kamatu što automatski oslobađa kapital za daljnje investiranje.
DGNB sustav također se razlikuje od svih certifikata temeljem procjene životnog ciklusa zgrada koja uzima u obzir fazu planiranja, izgradnje, korištenja te rušenja zgrade (Life cycle assessment – LCA) te temeljem procjene troškova životnog ciklusa (Life cycle cost – LCC).
ŠTO EDUKACIJA OMOGUĆUJE I KOJE PREDNOSTI NUDI?
General Terms and Conditions of Participation on DGNB education in GBC Croatia organization