Kako je u tijeku razvijanje i implementacija DGNB sustava koji će biti prilagođen hrvatskom tržištu, Hrvatski savjet za zelenu gradnju, kao službeni DGNB System i Academy Partner, organizirao je jedinstvenu edukaciju: lnternational DGNB Consultant Training, koja se održala kroz 5 dana, u online formatu od 12.-16. veljače 2024. godine.
Hrvatski savjet za zelenu gradnju je jedini ovlašten na hrvatskom tržištu educirati nove DGNB stručnjake i certificirati prema DGNB-u.
U današnje vrijeme investitori i vlasnici zgrada iskazuju sve veći interes i potrebu za DGNB certifikatom zelene gradnje. Ključni razlozi za takav interes su:
- ozelenjavanje portfelja nekretnina,
- osiguravanje veće vrijednosti nekretnina,
- bolji uvjeti za korisnike,
- povoljniji uvjeti financiranja,
- isplativije održavanje te
- ugodnost, zdravlje i sigurnost pri korištenju nekretnina.
20ak sudionika steklo je nova i konkretna znanja o smjernicama, kriterijima i načinu na koji se zgrade certificiraju po DGNB sustavu. Dodatno, polaznici su time stekli i veću konkurentnost na tržištu rada i novih „zelenih“ zanimanja.
Predavači na edukaciji su vrhunski stručnjaci koji se dugi niz godina profesionalno bave održivom gradnjom te su vrsni poznavatelji DGNB sustava certificiranja, a ujedno su i DGNB konzultanti i auditori:
- Marko Markić, Croatia Green Building Council/ DGNB Consultant and Trainer
- sc. Vlasta Zanki, dip.ing.stroj., Sveučilište u Zagrebu, Geotehnički fakultet, Zavod za inženjerstvo okoliša, DGNB Consultant and Trainer
- Thomas Kraubitz, Buro Happold/ DGNB Senior Auditor and Trainer
- Levan Ekhvaia, German Sustainable Building Council – DGNB GmbH / DGNB Consultant and Trainer
- Johanna Torres Neira, DEKRA Assurance Services GmbH/ DGNB Auditor and Trainer
DGNB sustav certificiranja je njemački alat za planiranje i optimizaciju projekata s holističkim pristupom koji ne razmatra samo ekološki aspekt zgrade, četvrti ili interijera već jednako uzima u obzir društveni i ekonomski aspekt. Najnapredniji je sustav na globalnoj razini zbog sveobuhvatnog pristupa te jedini certifikat koji jednaku važnost daje ekonomskom i ekološkom aspektu održivih zgrada. Jedini je u skladu s EU regulativama i normama te ne zahtijeva usklađivanje dokumentacije za europsko tržište. Sustav je usklađen s europskom Uredbom o taksonomiji koja predstavlja klasifikacijski okvir, odnosno kriterije za ocjenu održivosti budućih ekonomskih aktivnosti. To je posebno važno za investitore jer gradnja na takav način predstavlja manji rizik financiranja i nižu kamatu što automatski oslobađa kapital za daljnje investiranje. DGNB sustav također se razlikuje od svih certifikata temeljem procjene životnog ciklusa zgrada koja uzima u obzir fazu planiranja, izgradnje, korištenja te rušenja zgrade (Life cycle assessment – LCA) te temeljem procjene troškova životnog ciklusa (Life cycle cost – LCC).