U okviru projekta TOPCleveR, koji je usmjeren na razvoj edukacijskih i trening programa uz istovremeno poticanje sudjelovanja žena u građevinskoj industriji, razgovaralo se s s Annom Żmudom poljskom stručnjakinjom s više od deset godina iskustva na gradilištima. Anna je organizatorica prve poljske konferencije posvećene ženama u građevinarstvu pod nazivom „New Me in Construction.“ U intervjuu je podijelila svoje profesionalno iskustvo, osvrnula se na izazove i prilike za žene u ovom sektoru te govorila o budućnosti građevinske industrije. Posjeduje licencu za nadzor građevinskih radova te je bila aktivna u Odboru za mlade stručnjake Poljskog udruženja građevinskih inženjera i tehničara.
U ovom intervjuu, Anna Żmuda dijeli svoje iskustvo o radu žena u građevinskoj industriji, njihovim izazovima i prilikama za razvoj. Govori o radnoj kulturi, promjenama u trendovima i izazovima s kojima se žene susreću u različitim trenutcima karijere.
Kako ste započeli svoju karijeru u građevinarstvu i što vas je potaknulo na taj korak, s obzirom na to da je ovaj sektor često smatra”muškim”?
Na kraju srednje škole nisam bila sigurna hoću li se u budućnosti baviti građevinom ili ekonomijom. Uzela sam godinu dana za tečaj jezika u Škotskoj, a po povratku odlučila upisati građevinu. Od početka sam znala da želim raditi na gradilištu. Tada su na gradilištima većinom radili muškarci, dok su moje kolegice često birale rad u projektantskim uredima ili javnim institucijama.
Koji su najveći izazovi za žene na gradilištima, i jesu li se stvari promijenile tijekom godina?
Povećana prisutnost žena na gradilištima dovela je do promjene percepcije inženjera. Iako žene u građevinskoj industriji i dalje nailaze na izazove povezane sa stereotipima, ograničenim pristupom odgovarajućoj opremi ili nedostatkom profesionalnih uzora, situacija se znatnopoboljšava. Sve je veći angažman tvrtki i organizacija u promicanju ravnopravnosti spolova i pristupa modernim alatima što čini građevinarstvo pristupačnijim za žene.
Kako vidite budućnost žena u građevinskoj industriji? Postoje li područja koja bi mogla otvoriti više prostora za žene u nadolazećim godinama?
Žene koje žele graditi karijeru u građevinskom sektoru trebale bi neprestano širiti svoje vidike. Otvorenost i spremnost na prilagodbu promjenjivim okolnostima mogu osigurati rast i uspjeh. Osobno mislim da je vrijedno zanimati se za održivu gradnju i prilike koje nudi umjetna inteligencija u nadolazećim godinama.
Koje inicijative mogu smanjiti rodnu neravnopravnost u građevinskom sektoru?
Potrebni su sveobuhvatni programi građevinskih tvrtki koji uključuju obrazovanje i menadžerske politike. Važno je poticati mlade djevojke da se uključe u tehničke aktivnosti već u ranim fazama obrazovanja. Takve inicijative mogu pomoći u rušenju predrasuda i motivirati žene da prepoznaju mogućnosti u ovom sektoru.
Možete li nam reći nešto o svojim aktivnostima i konferenciji “New Me in Construction”?
To je prvi takav događaj u Poljskoj koji okuplja inženjerke, projektantice, menadžerice, ekonomistice, instalaterke, pravnice, sve žene koje svakodnevno rade naporno kako bi izgradile temelje za buduće generacija. Cilj konferencije je inspirirati žene na nove profesionalne izazove, podijeliti znanje i iskustva te pokazati moguće puteve za žene u građevinskoj industriji.
Koji su vaši planovi za budućnost konferencije i podršku ženama u građevinarstvu? Koje korake biste željeli poduzeti za daljnji razvoj ove inicijative?
. Voljela bih da konferencija “New Me in Construction” postane prepoznatljiv brend povezan s razvojem profesionalnih karijera žena u građevinarstvu ne samo u Poljskoj već i u inozemstvu. Važno mi je da ovaj projekt potiče pozitivne promjene i služi kao platforma za razmjenu ideja i povezivanje žena u industriji.
Što biste savjetovali mladim ženama koje razmišljaju o karijeri u građevinarstvu, ali imaju sumnje u vezi s budućnošću u toj industriji?
Ako je netko nesiguran, predložila bih da pronađe ljude čije karijere i postignuća mogu biti inspiracija. Oduvijek sam voljela čitati biografije, a u posljednje vrijeme i slušati intervjue s uspješnim ljudima (ne samo u građevinskoj industriji). Upoznavanje s tuđim pričama uvijek mi je davalo motivaciju za rad i razvoj Budućnost ne treba biti izvor brige, već izazov kojem se treba prilagoditi i u kojem možemo aktivno sudjelovati.