Međunarodni projekt ReCreate sufinanciran iz Horizon 2020 programa Europske Unije ima službenu web stranicu. Informacije o tijeku projekta sada su dostupne na jednom mjestu kao i sve aktivnosti koje se provode u okviru projekta.
Projektom će se ispitati provođenje dekonstrukcije elemenata betona bez oštećenja s ciljem ponovne upotrebe za izgradnju novih zgrada. Obzirom da je beton intenzivno korišten građevni materijal, kao takav ima značajan utjecaj na okoliš, a njegovo ponovno korištenje smanjit će emisiju CO2 i povoljnije utjecati na okoliš smanjenom potrošnjom energije.
Projekt ReCreate traje 4 godine i ostvarit će 12,5 milijuna eura bespovratnih sredstava. Projekt uključuje javno-privatno partnerstvo nekoliko sveučilišta i raznih poduzeća iz četiri zemlje: Finske, Švedske, Nizozemske i Njemačke. Provoditelj komunikacijskih i edukativnih aktivnosti je Hrvatski savjet za zelenu gradnju. U sklopu projekta provest će se pilot projekti gdje će se u praksi iskoristiti predgotovljene betonske konstrukcije i ponovno upotrijebiti za izgradnju novih zgrada.
Na projektu sudjeluje 16 partnera pa će i utjecaj projekta biti ostvaren na međunarodnoj razini, a provodi se od 2021. do 2025. godine pod vodstvom koordinatora sa Sveučilišta Tampere u Finskoj.
Međunarodni projekti ovakvog modela izvanredan su primjer spoznavanja problema na globalnoj, a djelovanja i na lokanoj razini.
Više o projektu ReCreate i aktivnostima koje projekt provodi na poveznici: https://recreate-project.eu/
Projekt ReCreate financiran je sredstvima Obzor 2020 (Horizon 2020) programa Europske unije za istraživanje (ugovor broj 958200).
Podrška Europske unije pri nastanku ove publikacije ne podrazumijeva podršku glede sadržaja, koji isključivo odražava stavove autora, te se Europska unija ne može smatrati odgovornom za bilo koji oblik korištenja informacija iz navedenog sadržaja.