Online trening na temu energetske obnove višestambenih zgrada održan je u ciklusu od tri uzastopna tjedna (25.1., 1.2., 8.2.). Trening je organiziran u sklopu projekta Retrofit HUB koji Hrvatski savjet za zelenu gradnju provodi u partnerstvu sa Savjetima iz Poljske i Mađarske.
Okupljeni su relevantni stručnjaci i predavači koji su sveobuhvatno razradili tri glavne odrednice obnove: regulatorni okvir, tehnička rješenja i financiranje obnove.
Trening je privukao 500 sudionika i tijekom izlaganja predavača postavljeno je gotovo 100 pitanja.
Tijekom predstavljanja regulatornog okvira, strategija i ciljeva naglašen je bottom-up pristup kao metoda obnove što uključuje protupotresne mjere bez iseljavanja stanara. Za energetsku obnovu obiteljskih kuća i višestambenih zgrada predviđena su sredstva FZOEU od prodaje emisijskih jedinica u RH, a do 1. rujna 2023. bi trebali biti raspisani javni pozivi.
Naglašena su dva modela financiranja obnove: sufinanciranje uz javna sredstva te samostalno financiranje uz vlastita sredstva suvlasnika i kredita privatnih banaka. Predavači poboljšanje procesa obnove u Republici Hrvatskoj preporučuju primjetnim povećanjem alokacije sredstava, pojednostavljenjem administrativnih procedura i uvođenjem održivih financijskih modela sufinanciranja.
Istaknuti su pozitivni primjeri obnove zgrada gdje su postepenim provođenjem obnove ostvarene energetske uštede i stanari su akumulirali sredstva na račun pričuve koja su u narednom periodu koristili za dodatne mjere obnove. Na primjeru zgrade u Osijeku vidjeli smo primjer uspješne provedbe energetske obnove uz postizanje ušteda u električnoj i toplinskoj energiji provedbom određenih mjera, a bez povećanja pričuve.
Konstatirano je da se iščekuje Zakon o upravljanju i održavanju zgrada koji bi prema Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine mogao ići na savjetovanje tijekom 2023. godine te stupiti na snagu do kraja godine ili 2024.
Pojašnjeno je da su pri obnovi vanjske ovojnice ili promjeni tehničkih sustava moguća brojna rješenja gdje svako ima svoju prednost no važno je projektiranje, izvođenje i nadzor prepustiti stručnim i ovlaštenim osobama. Sudionici su imali priliku detaljnije naučiti pojmove važne za tehničke sustave: polazni i povratni vod; sustavi zrak-voda, voda-zrak, zrak-zrak, voda-voda. Govorilo se o kondenzatu kondenzacijskih bojlera koji je kiseo te o kondenzatu dizalica topline koji nekuda treba ukloniti. Sve nas to potiče da u energetsku obnovu ne treba ići prije nego se uz objektivni savjet stručnjaka ne odlučimo u kojem smjeru ćemo ići. Prošli puta govorilo se i obnovljivim izvorima energije na višestambenim zgradama što je tehnički i regulatorno moguće, ali ne postoji praksa u Hrvatskoj. Također, ako se o energetskoj obnovi govori kao o ekonomskoj aktivnosti, početni bi uvjet trebao biti individualizacija mjerenja potrošnje energije.
Definiralo se „zelena financiranja“ te njihova namjena koja se odnosi na obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost; sprječavanje i kontrola zagađenja, okolišno održivi management, čisti oblici transporta, održive vode i upravljanje otpadnim vodama, adaptacija na klimatske promjene te zelene/održive zgrade.
Istaknute su prednosti centraliziranih toplinskih sustava koje obuhvaćaju veću energetsku efikasnost proizvodnje toplinske energije nego kod individualnih sustava, lakšu integraciju obnovljivih izvora, niže emisije stakleničkih plinova, jednostavniju promjenu energenta, veći komfor za krajnjeg korisnika, veću sigurnost opskrbe, manju podložnost promjeni cijena te smanjivanje mogućnosti nastanka požara, eksplozija i trovanja ugljičnim monoksidom.
Predstavljen je također i ESCO model te njegova primjenjivost za sufinanciranje obnove višestambenih zgrada i pojedinih aktivnosti obnove, a istaknute su aktualnosti europskih fondova za energetsku obnovu te alternativni izvori sredstava za poticanje obnove.
ORGANIZATOR
ZELENI PARTNER PARTNER TRENINGA
ZLATNI POKROVITELJI
INSTITUCIONALNI POKROVITELJI
UZ PODRŠKU: