U Ljubljani se 18. i 19. rujna održao konzorcijski sastanak projekta TOP CLeveR financiranog od strane EU LIFE Programa. Projekt TOP CLeveR usmjeren je na unapređenje vještina i znanja stručnjaka u građevinskom sektoru kako bi se mogli nositi s izazovima smanjenja ugljičnog otiska zgrada i primjene principa kružne ekonomije u gradnji. Također, nastoji se potaknuti učinkovito korištenje resursa te uvesti inovativne metode gradnje za održivu budućnost.
Sastanak je započeo dobrodošlicom od strane domaćina – GBC Slovenija, a uslijedio je kratak uvod od strane predstavnika Instituta ZAG u čijim je prostorima održan sastanak te pregled napretka projekta. Diskusije o trenutnim aktivnostima vodili su predstavnici GBC Italije u težnji prema jasnim i konkretnim koracima za daljnji napredak projekta. Sastanak je bioizvrsna prilika za dodatno povezivanje i razmjenu iskustava među konzorcijem kojeg u ovom slučaju čine Savjeti za zelenu gradnju iz Italije, Mađarske, Poljske, Slovenije, Španjolske i Hrvatske te Svjetski savjet za zelenu gradnju.
U okviru sastanka partneri su održali interne radionice s fokusom na pojedine zadatke kako bi aktualne projektne aktivnosti tekle neometano i uspješno kroz daljnji nastavak rada te su pregledane i isplanirane su aktivnosti za idućih 12 mjeseci implementacije projekta.
Sastanku su prisustvovali stručnjaci iz cijele Europe, a suradnja unutar projekta TOP CLeveR osnažit će profesionalce u graditeljstvu da primijene okvir Level(s) među svim dionicima u građevinskom sektoru. Projekt ima za cilj ne samo educirati nego i osigurati dugoročne rezultate u vidu održive gradnje i učinkovitosti resursa.
Dodatno, u okviru ovog projekta provedena je analiza ponude programa obrazovanja i osposobljavanja u građevinskom sektoru, s naglaskom na cjeloživotni ugljik, kružnu gradnju, učinkovito korištenje resursa, Level(s) i zgrade s nultim emisijama. Rezultati su prikazani kroz kumulativne mape koje će se kontinuirano nadopunjavati tijekom projekta kako bi pregled bio vjerodostojan, a pregled mapiranja svih država možete pronaći ovdje: KUMU mapa. Ovakva analiza pruža vrijedan uvid u mogućnosti unutar sustava obrazovanja čime se potiče razvoj održivih rješenja u graditeljstvu i pripremanju stručnjaka za izazove budućnosti.
Uzbuđeni smo zbog nadolazećih izazova i prilika koje donosi ovaj projekt, a zajednička posvećenost svih partnera nagoviješta uspješan ishod!