Slika: Projekt TOP CLeveR osmišljen je kako bi stručnjacima pružio potrebna znanja i vještine za vođenje dekarbonizacije i implementaciju dugoročnih, značajnih promjena u građevinskoj industriji.
Put prema održivom, izgrađenom okolišu potrebniji je nego ikada prije obzirom na suočavanje s glavnim globalnim izazovima kao što su klimatske promjene, potrošnja resursa i energetska nesigurnost. Kao odgovor na njih, Europska unija uvela je brojne inovativne mjere, a među inicijativama koje se bore s ovim problemima je i TOP CLeveR projekt. Ovaj projekt osmišljen je kako bi stručnjacima omogućio potrebna znanja i vještine za ubrzanje dekarbonizacije i ostvarenje dugoročnih i značajnih promjena u građevinskoj industriji.
Zašto je TOP CLeveR važan?
Misija projekta je usklađena s načelom Europske unije „Energetska učinkovitost na prvom mjestu“, ključnim pokretačem politika usmjerenih na smanjenje potražnje za energijom i osiguravanje učinkovitosti u opskrbi energijom. Projekt TOP CLeveR ide korak dalje u tom smjeru, naglašavajući pristup u kojem se stručnjaci pripremaju da nadvladaju tradicionalne mjere štednje energije i prihvate perspektivu djelovanja u pogledu cijelog životnog ugljika (Whole Life Carbon – WLC). Ovaj pristup ne obuhvaća samo potrošnju energije tijekom operativne faze zgrada već i emisije povezane s proizvodnjom materijala, izgradnjom, održavanjem i zbrinjavanjem.
Obuka za standarde zgrada s nultim emisijama (ZEB)
Nova direktiva o energetskim svojstvima zgrada (EPBD), uvodi koncept zgrada s nultim emisijama (ZEB) kao novi standard u održivoj gradnji. Zgrade prema ovoj direktivi moraju drastično smanjiti potrošnju energije, operativne emisije, oslanjajući se na izvore energije bez emisija, poput obnovljivih izvora energije korištenih samostalno ili njihovim kombiniranjem. Da bi ispunili ove ambiciozne standarde, stručnjaci trebaju nova znanja i obuku, a ovaj projekt im upravo to omogućuje.
Top CLeveR ponudit će specijalizirane treninge koji će pomoći stručnjacima razumjeti i učinkovito primijeniti standarde za zgrade s nultim emisijama i strategije cjeloživotnog ugljika. Razvijeni edukacijski programi uključivati će ključne koncepte poput procjene životnog ciklusa (Life Cycle Assesment – LCA) i europskog okvira za održive zgrade Level(s), koji služe kao osnovni alati za procjenu i smanjenje ekološkog otiska zgrade, kroz sve faze životnog vijeka zgrade.
Razvoj novih kompetencija za zeleniju budućnost
Edukacijski programi bit će fokusirani na ključne kompetencije, od tehničkih aspekata računanja ugljičnog otiska do praktičnih vještina u održivoj gradnji. Pokrivajući cjelokupnu perspektivu cijelog životnog ugljika (WLC), inicijativa osigurava da sudionici nisu samo informirani o najnovijim saznanjima, već su i osposobljeni za njihovu primjenu u stvarnim situacijama. Ovakav pristup osnažuje stručnjake da vode napore dekarbonizacije u građevinskoj industriji, dajući značajan doprinos klimatskim ciljevima.
Podrška stručnjacima u prilagodbi promjenama u građevinskoj industriji
TOP CLeveR prepoznaje da za održivu gradnju nisu potrebna samo nova znanja, već i način razmišljanja usmjeren na kontinuirano poboljšanje i prilagodljivost. Razvijanjem sveobuhvatnog razumijevanja potencijala globalnog zagrijavanja (Global Warming Potential – GWP) tijekom životnog ciklusa zgrada i drugih pokazatelja održivosti, projekt će doprinijeti pripremi stručnjaka za područje koje se izrazito brzo razvija u skladu s globalnim pritiscima i tehnološkim napretkom. Prilagodljivost je ključna jer se građevinska industrija suočava sa sve većim zahtjevima za ekološki osviještenu i otpornu infrastrukturu.
Put prema energetski učinkovitijoj i ugljično neutralnoj budućnosti
Podržavajući stručnjake odgovarajućim alatima i znanjima, TOP CLeveR izravno doprinosi energetski učinkovitijem i ugljično neutralnom građevinskom sektoru. Fokus na edukaciju, praktičnu primjenu i usklađenost s politikama osigurava da građevinski sektor nije spreman samo za današnje izazove, već i za održive izazove budućnosti.
Kroz projekte poput TOP CLeveR-a, Europska unija naglašava važnost ulaganja napora u širenje znanja kao temelja klimatske strategije. Stjecanjem novih kompetencija koje projekt pruža, stručnjaci postaju nositelji promjene, sposobni voditi dekarbonizaciju građevinskog sektora i postavljati temelje za buduće generacije koje će živjeti u održivo izgrađenom svijetu.