S obzirom da je na hrvatskom tržištu već neko vrijeme postojao izniman interes za ovom temom, Hrvatski savjet za zelenu gradnju (GBC) organizirao je besplatni dvojezični webinar na temu najpoznatijih globalnih certifikata održive gradnje.
GBC webinar: SVOJSTVA MATERIJALA I OPREME U SUSTAVIMA ZA CERTIFICIRANJE ODRŽIVOSTI, održan je 12. srpnja 2023. godine, od 9:30 do 11:30 sati, putem Zoom platforme.
Cilj webinara bio je informirati dionike hrvatskog građevinskog sektora o osnovnim načelima tri najpriznatija certifikata održivosti zgrada u Hrvatskoj: DGNB sustav, BREEAM i LEED.
Više od 200 sudionika imalo je prilike čuti o o prihvatljivim načinima dokazivanja svojstava materijala i opreme koji se ugrađuju u zgrade, o proceduri kako materijale i opremu uključiti u referentne baze podataka te kako ishoditi potvrdu usklađenosti s pojedinim certifikatom održivosti.
Nakon kratkog uvoda organizatora, općenito o certifikatima održivosti prezentirao je Marko Markić ispred GBC Croatia. U okviru svog predavanja objasnio je zašto se rade certifikati održivosti, predstavio je regulatorni okvir, klimatske ciljeve, resursnu učinkovitost te je obradio temu zdravlja i dobrobiti za korisnike zgrada.
Zatim je uslijedilo predavanje vezano uz DGNB sustav. Predavači, Sreeparna Mitra & Daniel Nehaus ispred DGNB-a informirali su sudionike o DGNB Sustavu, proceduri certificiranja, kriterijima i ocjeni kvalitete, a posebnu pozornost su posvetili materijalima i opremi u DGNB certificiranju – dokaz proizvođača da su materijali ili oprema koju stavljaju na tržište u skladu s DGNB kriterijima (DGNB Navigator).
Key Killman ispred GBCI, sudionicima webinara dao je uvod u LEED certifikat, objasnio je proceduru certificiranja, kriterije i ocjenu kvalitete, a također je istaknuo materijale i opremu u LEED certificiranju – dokaz proizvođača da su materijali ili oprema koju stavlja na tržište u skladu s LEED kriterijima.
Ispred BRE Group, Andrew Cooter-Stone predstavio je BREEAM certifikat, kao i proceduru certificiranja, kriterije i ocjenu kvalitete, a potom i materijale i opremu u BREEAM certificiranju – dokaz proizvođača da su materijali ili oprema koju stavlja na tržište u skladu s BREEAM kriterijima.
Na kraju, Marko Markić istaknuo je kao zaključak da postoje brojne koristi od certifikacijskih sustava, kako za investitore, tako i za korisnike, a u krajnjoj liniji i za opću javnost te okoliš. Nadalje, zbog regulative koja želi transparentnijim izvještavanjem spriječiti „green washing“, investitori će sa sigurnošću krenuti u smjeru transparentnog i objektivnog potvrđivanja održivosti svojih nekretninskih portfelja. Certifikacijski sustavi su, osim potvrde, i alat za ocjenu sigurnosti i razine kvalitete izgrađenog okoliša. Također, u okviru webinara je istaknuto kako materijali i oprema utječu na gotovo sve pokazatelje u ocjenjivanju: emisije CO2 u životnom ciklusu, LCA, praćenje i upravljanje zgradom i slično. Ključno je da proizvodi imaju EPD te da je održivost važno uključiti već od rane faze planiranja projekata.