Hrvatski savjet za zelenu gradnju (GBC Croatia) slavi 15 godina postojanja. Osnovan 2009. godine kao međunarodna neprofitna organizacija, trenutačno broji preko 130 članova iz područja graditeljstva, energetike, gospodarstva, javne uprave te akademske zajednice. Od svog osnutka, GBC Croatia aktivno sudjeluje u promoviranju i implementaciji održive gradnje u Hrvatskoj. Kao član WorldGBC mreže, GBC Croatia djeluje kao središnje mjesto za okupljanje stručnjaka iz sektora zelene gradnje, arhitekata, inženjera, investitora, predstavnika državnih institucija, gradova te zainteresirane javnosti s ciljem poticanja održivog razvoja građevinskog sektora. Dio smo Svjetskog savjeta za zelenu gradnju (WorldGBC), koji djeluje u 75 zemalja svijeta s preko 46 000 članova, čime činimo najveću globalnu organizaciju posvećenu održivoj gradnji, energiji, klimi i mobilnosti. Jedan od glavnih ciljeva GBC Croatia je povezivanje realnog, javnog i akademskog sektora kroz značajan broj različitih akivnosti.
Tijekom proteklih 15 godina, organizirane su brojne stručne radionice, konferencije, edukacije, webinari i projekti kojima je educirana šira javnost i građevinska industrija o važnosti energetske učinkovitosti, uporabi okolišno prihvatljivih materijala i primjeni zelenih tehnologija. Poseban naglasak u 15 godina rada usmjeren je na smanjenje ugljičnog otiska zgrada te prilagodbu klimatskim promjenama, što je u skladu s nacionalnim i globalnim ciljevima smanjenja emisija stakleničkih plinova. Utjecaj GBC aktivnosti na stručnu javnost istaknut je i impozantnim brojkama postignutim u dosadašnjem radu:
- više od 150 održanih događanja
- preko 1300 predavača na edukacijama i konferencijama
- više od 20 000 sudionika na događanjima
Jedan od ključnih doprinosa GBC Croatia na domaćem tržištu je uvođenje europskog i najnaprednijeg svjetskog sustava certificiranja održivih zgrada, DGNB sustava certificiranja, prilagođenog specifičnostima hrvatskog tržišta. Ovaj sustav, koji je razvio Njemački savjet za održivu gradnju (DGNB), omogućuje ocjenjivanje zgrada kroz tri stupa održivosti: gospodarski, okolišni i društveni aspekt. GBC Croatia sudjeluje u certificiranju brojnih građevina u Hrvatskoj, čime postavlja nove standarde u pogledu održive gradnje i energetske učinkovitosti u Hrvatskoj. DGNB sustava certificiranja već je postao najzastupljeniji svjetski certifikat za održivu gradnju na hrvatskom tržištu.
Dok se obilježava ova važna obljetnica, pred GBC Croatia stoje ambiciozni planovi za budućnost kako bi se postigla klimatska neutralnost do 2050. godine. Jedan od najvažnijih koraka jest provedba Buildinglife II projekta koji za cilj ima potpunu dekarbonizaciju građevinskog sektora. Uz razvijeni Putokaz za dekarbonizaciju zgrada, aktivno se radi na razvoju mjera za članove industrije putem kojih je moguće pratiti stupanj i napredak dekarbonizacije, kao i ozelenjivanje portfolija investicija i projekata. Putem projekta CrOss renoHome, razvija se jedistvena online kontakt točka (One stop shop) koja će vlasnicima kuća i stanova ponuditi cjelovita rješenja za energetsku obnovu na jednom mjestu. GBC Croatia dao je doprinos i projektu Croskills Reload koji se bavio temom nedostatka kvalificirane radne snage u zgradarstvu te kreirao Nacionalne smjernice za postizanje ciljeva energetske učinkovitosti u zgradarstvu do 2030. godine, a putem projekta Retrofit Hub, koji je GBC Croatia koordinirao, napravljen je Vodič za energetsku obnovu višestambenih zgrada. Kroz projekt ReCreate prenose se najnovije prakse o kružnoj gradnji i ponovnoj upotrebi predgotovljenih betonskih komponenti te se potiče obnova zgrada poštivajući temeljne vrijednosti Novog europskog Bauhausa: održivost, estetika, uključivanje.
Inicijative, djelovanje i projekti GBC Croatia predstavljaju ključne korake prema održivoj budućnosti građevinskog sektora u Hrvatskoj, stvarajući temelje za dugoročno očuvanje okoliša i unaprjeđenje kvalitete života.