- Učenici se na praksi za posao elektroinstalatera u tvrtki Elektro Cecić uče na visoko kvalitetnoj opremi i rješenjima Schneider Electrica
Zagreb, 8. studenoga 2023. – Interes učenika za obrtnička zanimanja iz godine u godinu sve je veći. Naime, prema posljednjim podacima Hrvatske obrtničke komore, programe obrtničkih zanimanja u školskoj godini 2022./2023. upisalo je preko četiri tisuće učenika. To je za gotovo tisuću učenika više nego prije šest godina, kada je strukovne škole upisalo 3.324 učenika.
Na porast interesa učenika za upis u strukovne škole u posljednjih nekoliko godina utjecaj je imalo nekoliko čimbenika. Kako bi se promijenila kolektivna svijest javnosti o obrtničkim zanimanjima, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja dodjeljivalo je stipendije učenicima koji se odluče upisati deficitarna zanimanja. Osim toga, mladi koji se odluče za strukovna zanimanja mogu biti gotovo sigurni da ih po završetku školovanja čeka radno mjesto, dok oni koji polože majstorski ispit mogu pokrenuti i vlastiti posao. Ova zanimanja također privlače mlade tako što se moderniziraju te u svojoj primjeni koriste razvijene tehnologije što je primjer i u elektrotehničkoj industriji.
Matija Cecić, direktor tvrtke Elektro Cecić, komentira: „U radu s elektroinstalacijama danas se koriste napredne tehnologije i to je jedan od razloga što je sve više mladih zainteresirano za ovo zanimanje. Učenici koji su kod nas na praksi, osim što rade u timu koji godinama brusi zanat, imaju priliku raditi s najnovijim tehnologijama i opremom na tržištu. Praktikante također uključujemo u rad na stvarnim projektima što im omogućuje razvoj vještina traženih na tržištu rada. Trudimo se osigurati priliku za učenje i razvoj zato dosta mladih nakon školovanja nastavlja svoju karijeru kod nas.“
Elektroinstalacije su nerijetko polazna osnova za pametne i energetski učinkovite zgrade, a interakcija s digitalnim tehnologijama i sve većom primjenom IoT uređaja čini ovaj sektor relevantnim i perspektivnim. Naime, zgrade već danas generiraju oko 40 % svjetskih emisija ugljika. Stoga, kako bi se približile ciljevima održivosti i dekarbonizacije, nužno je instalirati sustave koji će nadzirati i regulirati potrošnju energije. Istovremeno, važno je obrazovati kadrove koji će biti stručni u njihovoj implementaciji.
„Elektroinstalacije su ključne za ostvarivanje vizije pametnog grada budućnosti, stoga ne čudi brzina razvoja tog sektora te sve veća potreba za kontinuirano educiranom radnom snagom. Naša rješenja osiguravaju ponajprije sigurnost i pouzdanost električnih instalacija, a sretni smo što se mladi talenti već u školskim klupama obučavaju za korištenje inovativnih rješenja i visokokvalitetne opreme“, ističe Margareta Heder, voditeljica grupe proizvoda za rezidencijalni segment i distribuciju u Schneider Electricu te dodaje: „Vjerujemo kako upravo primjena i razvoj suvremene tehnologije može potaknuti mlade na karijere u elektroindustriji“.
„Kada sam se odlučio za rad u elektrotehničkoj struci, nisam imao jasnu sliku što će me čekati, no praksa u Elektro Ceciću potvrdila je da sam dobro izabrao. Imam pristup najnovijim tehnologijama i alatima koji se koriste u industriji, a najzanimljivije mi je vidjeti kako se elektroinstalacije koriste u stvarnom svijetu“, naglašava Loren Mikić, praktikant u tvrtki Elektro Cecić.
Povezani izvori: