Graditeljstvo u Hrvatskoj 2015/2030 – smjernice za razvoj i zakonska regulativa
U Zagrebu održan 7. „Better Building Brunch“ s ministricom graditeljstva i prostornog uređenja RH, Ankom Mrak Taritaš u organizaciji Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju
Zelena gradnja nema alternative u Hrvatskoj i biti će pokretač graditeljskog sektora u budućnosti
Glavna tema „Better Building Brunch-a“ bila je: Graditeljstvo u Hrvatskoj 2015./2030. – smjernice za razvoj i zakonska regulativa“
U petak, 13.02.2015. u hotelu Esplanade, Zagreb sa početkom u 10,30 sati održao se 7. Better Building Brunch na temu “Graditeljstvo u Hrvatskoj 2015./2030. – smjernice za razvoj i zakonska regulativa“. Organizator 7. Better Building Brunch-a bio je Hrvatski savjet za zelenu gradnju (HSZG), a glavni pokrovitelj Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja Republike Hrvatske. Šezdesetak okupljenih gospodarstvenika i predstavnika institucija imalo je za cilj čuti u kojem će se smjeru kretati hrvatsko graditeljstvo u periodu do 2030.
Ministrica Mrak-Taritaš u svom je izlaganju istaknula da zelena gradnja po uzoru na svjetsku praksu i u Hrvatskoj postaje sve važniji faktor te da će ona biti pokretač graditeljskog sektora i mogućnost za rast zapošljavanja i razvoj novih zanimanja koja se odnose na zelenu gradnju. Stoga je najveći izazov hrvatskog obrazovanja uvesti također i u srednje škole edukaciju o zelenoj i održivoj gradnji. U tom je kontekstu pozdravila primjenu međunarodnih standarda zelene gradnje i u Hrvatskoj. Ističući više puta kako Hrvatska neće ponovo biti veliko gradilište u smislu izgradnje auto cesta i velikih višestambenih naselja, naglasila je potrebu zaštite postojećeg prostora i korištenje brownfield koncepta u budućim investicijskim projektima, a također i daljnji angažman hrvatske države kroz nacionalne programe i subvencije u smjeru energetske obnove postojećeg fonda građevina. Osim važnosti energetske obnove, naglasila je da zelenu gradnju treba promatrati u širem kontekstu očuvanja okoliša, zaštite vodnih resursa, korištenja obnovljivih izvora energije i energetski učinkovitih sustava u zgradarstvu, te svakako korištenje suvremenih zelenih tehnologija, proizvoda i inteligentnih rješenja. Dvije teme u kontekstu zelene gradnje također su podcrtane kao važne, a to su korištenje recikliranih materijala te nastavak rada na implementiranju zelene javne nabave. Nove tržišne niše za građevinare prema njezinu su mišljenju urbane transformacije i sanacije te energetska učinkovitost zgrada, a svi su ti zahvati povezani su s načelima zelene gradnje. Ministrica je dodatno istaknula da se trenutno u Hrvatskoj najbolje odvija energetska obnova u segmentu obiteljskih kuća, ali i da dobro napreduje energetska obnova javnih zgrada.
„Želimo da energetska učinkovitost i zelena gradnja budu jedan od zamašnjaka u razvoju graditeljstva Hrvatske, koje je i onako svugdje u svijetu prepoznato kao visoko profesionalno područje“, istaknula je Mrak Taritaš.
Hrvoje Kvasnička, predsjednik Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, u svom je uvodnom govoru istaknuo:
„Hrvatski savjet za zelenu gradnju od nedavno sudjeluje u jednom europskom projektu koji službeno kreće u realizaciju 1. ožujka, a cilj mu je razvoj platforme za prenošenje najboljih praksi u obnovi postojećeg fonda zgrada.
Projekt nazvan Build Upon zajedno je pokrenulo četrnaest Savjeta za zelenu gradnju iz europske regionalne mreže savjeta s ciljem da se stvore preduvjeti za privlačenje što više investicija u obnovu postojećeg fonda zgrada. Ovo je prvi tako veliki projekt kojeg su zajedničkim snagama pokrenuli savjeti širom Europe, a krajnji cilj projekta je da se sudjeluje u stvaranju i razvoju jednog novog tržišta za projektante, izvođače i ostale sudionike u procesu projektiranja i gradnje te obnove zgrada. Kako i dosad, tako će i ubuduće Hrvatski savjet za zelenu gradnju biti platforma koju koriste i oblikuju naši članovi. Također, nadamo se i vjerujemo da će ovaj projekt biti barem dio rješenja i odgovora na pitanje kako riješiti trenutne izazove na tržištu graditeljstva u Hrvatskoj te da će utoliko biti od pomoći i našem resornom ministarstvu koje intenzivno radi na rješavanju tog pitanja“.
„Better Building Brunch“ tradicionalno okuplja visoke predstavnike institucionalnog, akademskog i gospodarskog sektora Hrvatske – članove Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju i zainteresiranu javnost -investitore, developere, građevinske tvrtke, proizvođače građevinskog materijala, tehnologija i pružatelje usluga u zelenom graditeljstvu, predstavnike bankarskog sektora, upravitelja zgrada, predstavnike agencija za promet nekretnina, pružatelje usluga energetskog certificiranja i predstavnike inženjerskih struka te mnoge druge.