Dragi članovi i partneri Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju,
prije svega želim Vam uspješnu 2017. godinu!
Kao potpredsjednica HSZG-a u uvodniku ovim vijestima osvrnula bih se na jedan od važnih aspekata zelene gradnje, u našim okolnostima ujedno najviše prepoznat, a to je energetska učinkovitost. U zadnjih 10 godina u Republici Hrvatskoj postignuti su znatni napreci u podizanju svijesti i prepoznavanju svrhe i važnosti primjene mjera energetske učinkovitosti u sektoru zgradarstva, kako u području javnih zgrada, obiteljskih kuća, višestambenih tako i komercijalnih zgrada. Sa stajališta Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju mogli bismo reći da smo jedan od aspekata zelenih zgrada dobro savladali, međutim naša je zajednička zadaća ići korak dalje i promovirati napredne tehnologije i područja koja doprinose postizanju standarda zelene gradnje.
Da bismo zelenu zgradu koja nam pruža komfor i sigurnost održali „zelenom“ kroz čitav životni vijek korištenja, moramo posvetiti pažnju upravljanju i održavanju zgrade i svih njenih sustava. Ove aktivnosti doprinose tome da postojeće stare zgrade pored mjera energetske učinkovitosti dodatno ozelenimo koliko je moguće u danim okolnostima. Jedan od prvih i najjednostavnijih koraka tj. aktivnosti koje ne zahtijevaju velike investicije jest uvođenje sustavnog gospodarenja energijom (SGE). Osnovni cilj uspostave sustavnog gospodarenja energijom je kontinuiran i održiv pristup korištenju i gospodarenju resursima kroz smanjenje potrošnje energije i vode, a time i smanjenja troškova korištenja zgrade i štetnog utjecaja na okoliš.
Za provođenje ovih aktivnosti značajna će biti primjena i integracija informatičke tehnologije u svakodnevni život, sustavi daljinskog očitanja te uvođenje raznih tzv. „Internet stvari“ (IoT) sustava. Pametne tehnologije koje se uvode u zgrade imaju za cilj smanjenje potrošnje energije, povećanu sigurnost i standard, a uključuju: automatizaciju doma, automatizaciju ureda, kontrolu rasvjete, daljinsku dijagnostiku tehničkih sustava, sigurnost i nadzor, digitalni medijski servis, upravljanje parkiralištem i slično. Provođenje aktivnosti optimizacije potrošnje energije u zgradama te primjena modela predviđanja potrošnje energije za naredni dan u ovisnosti o vremenskoj prognozi nužan su dio zahtjeva za Pametnim zgradama (eng. Smart Buildings). Nadalje, moramo biti svjesni da se i filozofija proizvodnje energije mijenja te da se zgrade potiču da proizvedu i skladište energiju za svoje potrebe za što je nužna paralelna ugradnja pametnih brojila, te razvoj pametnih mreža za što su odgovorne energetske tvrtke, a na koju će se integrirati pametne zgrade.
Vjerujem da je upravo misija Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju da, uvažavajući nove trendove i tehnologije koji se ubrzano razvijaju, svoja nastojanja prema zelenim zgradama koje obuhvaćaju niz drugih ekoloških aspekata, snažnije usmjeri i prema pametnim zelenim zgradama koje su budućnost naših pametnih gradova.
Dr. sc. Vlasta Zanki, potpredsjednica HSZG-a